Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

428 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

“Milani do te fitoje edhe derbin, edhe kampionatin. E them me siguri kete. Pioli para Inzaghit eshte…”

“Milani do te fitoje edhe derbin, edhe kampionatin. E them me siguri kete. Pioli para Inzaghit eshte…”
Inter Club Staff

I intervistuar nga Corriere dello Sport, Marco Parolo, opinionisti aktual i DAZN ka folur per derbin qe do te luhet te dielen dhe qe do te kete ne pankine dy ish-tranejret e tij te Lazio, Inzaghi dhe Pioli.

Cfare te pelqente me shume te Pioli?

“Qe kishte gjithmone nje dialog te hapur dhe te vazhdueshem. Pastaj futbolli i tij eshte gjithmone me prespektive dhe agresiv.”

“Ai ne fushe deshiron qe te jete gjithmone i zoti i fushes.”

Po nga Inzaghi?

“Kapaciteti per te te vene ne qender te natyres tende. Te perfshin, te mban mire. Nje teknik qe nxjer me te miren tende gjithmone dhe ne dhomat e zhveshjes nuk kishte nje lojtar te vetem qe te fliste keq per te.”

“Edhe ata qe luanin pak nuk thonin nje gjysme fjale.”

Cfare defekti ka Pioli?

“Ne vitin e pare, qe ka qene shume i mire, sipas meje nuk arriti te merrte ate qe deshironte nga skuadra e tij.”

“Ka pranuar disa zgjedhje te klubit dhe nuk eci perpara me besimin e tij futbollistik. Kete gabim nuk e ka bere te Milani dhe rezultatet shihen.”

Po Inzaghi?

“Ndonjhere perfshihej shume nga ndeshja. U merrte nga instikti, por ne te njejten kohe eshte edhe defekti por edhe gjeja pozitive tek ai.”

Te pelqen me shume futbolli i Piolit apo i Inzaghit?

“Futbolli i Piolit. Nese mendoj si tranjer futbollin e tij e gjej me dinamik dhe me te gjere. Ai i Inzaghit eshte me solid, me linear.”

Cfare derbi do te jete Milan-Inter?

“Shume zbavites. Ne te njejten kohe mendoj se do te ndihet edhe pak tension per tre piket. Mbi te gjitha per Interin.”

“Milan duke qene ne +7 mund ti lejoje vetes edhe te humbase por Interi jo. Me shume krenari do te duan te tregojne se jane kampione te Italise por Milani e di shume mire forcen qe ka.”

Kush do te fitoje?

“Milan.”

Kush eshte mesfusha me e forte?

“Ajo e Milanit. Me Tonalin, Bennacer, Bakayoko dhe Kessie e shoh mesfushe me te forte dhe me te kompletuar.”

“Inter ka dy lojtare si Barella dhe Brozovic dhe aq, lojtari tjeter qe luan nuk dihet sepse nuk ka nje titullar fiks.”

Pse Pioli eshte pothuajse jashte Champions dhe Inzaghi vetem nje fitore larg kualifikimit?

“Vetem nje motiv: kundershtaret. Milani ka gjetur Liverpool qe eshte me lart, pastaj edhe Atletico dhe Porto. Inter ka peshkuar Real dhe dy skuadra qe jane me te dobta se ajo.

Pra, per ty, kush do e fitoje Scudetton: Pioli apo Inzaghi?

“Pioli.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.