Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 5, 2022

Scroll to top

Top

285 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Corriere, cfare shifrash: “Derby qe vlen 1 miliarde euro: ja sa eshte vlera reale e dy skuadrave. Milan eshte prapa per…”

Corriere, cfare shifrash: “Derby qe vlen 1 miliarde euro: ja sa eshte vlera reale e dy skuadrave. Milan eshte prapa per…”
Inter Club Staff

Derbi i Milanos numer 229 i historise cilesohet nga Corriere dello Sport si “Derbi i miliardshit” per shkak te vlerave te skuadrave.

Sipas Transfermarkt, nderkohe qe skuadra e Interit vlen 525 milione euro, ajo e Milanit ndalet ne 476 milione euro.

Ajo qe bie ne sy eshte se Milani ka pare qe ti rritet vlera e skuadres ne nje sezon te vetem me 42%: me te vertete shume.

Kjo ka ndodhur edhe pse nga Milano eshte larguar edhe Donnaruma por edhe Calhanoglu, por gjithcka eshte kompesuar nga rritja e lojtareve si Tonali apo Leao.

Nderkohe, edhe pse ne skuader ka lojtare teper te medhenj ne moshe si Giroud, Ibrahimovic dhe Kjaer, mosha mesatare e Milanit eshte 25,3.

Por Interi? Zikalterit kane nje moshe mesatare relativisht te larte, me 28,4 vjec. Por normalisht qe kjo moshe mesatare do te ulet shume me largimet qe do te ndodhin kete vere.

Gjithesesi, filozofia e dy klubeve eshte pak a shume e ngjashme sot: ulje e kostove dhe deshira per te pasur nje skuader kompetitive.

Por edhe pse Interi eshte me para me vleren e skuadres se saj, derbi nuk ka asnjehere favorit. Derbi fitohet ne fushe dhe jo me vlera totale skuadre…

Burimi: Corriere della Sera.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.