824 views

NOTAT – Candreva nje hap para dhe prapa, Lukaku me probleme. Sensi eshte kurora e Interit!

Interi ben nje fitore te ngushte ndaj Udineses me rezultatin 1-0, por eshte nje fitore qe vlen shume duke pare se zikalterit bene fitoren e trete ne tre ndeshje sot duke marre tre piket.

Nderkohe, keto jane notat e ndeshjes se sotme sipas FcInterNews.it.

HANDANOVIC 6 – Ne pjesen e pare menaxhon mire lojen me ato pak nderhyrje. Por ne pjesen e dyte e majta e Lasagnas ishte shume e rrezikshme dhe ja del ta kape. Kontrollon gjithashtu edhe nje gjuajtje me te djathten te Pussettos.

GODIN 7 – Debuton nga minuta e pare dhe i ofron Interit nje paraqitje me eksperience dhe prepotence fizike. I mire ne topat ne ajer dhe i keq ne nderhyrje.”

“Kapet disa here i pavemendshem, por ja del mire. Por eshte vetem fillimi ne nje skuader te re dhe ne nje skeme totalisht te re per te. Eshte ai assist-man per golin me koke te Sensit.

DE VRIJ 6,5 – I jep nje dore shokeve te repartit qe ndonjehere ishin edhe te pavemendshem. Fiziku dhe leximi i tij ne mbrojtje i jep garanci Interit te Contes.”

“Pas demtimit qe e ka mbajtur ne box dy ndeshjet e fundit, rikthehet gati per nje ndeshje te rendesishme si ajo e se martes ne Champions.

SKRINIAR 6,5 – I merr duartrokitje Contes dhe tregon personalitet gjate gjithe ndeshjes. Edhe pse me nje pase ne minuten e 12 rrezikon shume. Por eshte i paster ne nderhyrje sot dhe e kontrollon mire zonen e Interit.

CANDREVA 6,5 – Ve ne veshtiresi te medha Sema me presingun e vazhdushem por jep nje ndihme te cmuar edhe per mbrojtjen. Eshte i mire ne diagonale dhe zgjerohet per ti dhene Interit fushe.”

“Vendos ne nje fare menyre edhe ai fatin e ndeshjes me ate qe ndodhi me De Paul ku Interi fitoi superioritet numerik. Rrezikon qe te hedhe gjithcka ne kosh me ate faull si lojtar i fundit ne pjesen e dyte por rregullon gjithcka sepse ja del me nje te verdhe. Mund te beje me mire.

BARELLA 6 – Ne te paren e tij ne San Siron zikalter ndihet emocioni dhe i dedikohet nderhyrjeve elementare duke lene Sensin te sulmoje.”

“Prek topa dhe pas nje nisje ku nuk ra shume ne dukje, tregon arsenalin e tij te vertikalizimeve. Por merr nje karton te verdhe per nje gabim ne mesfushe dhe mbase ai karton e beri qe te dilte ne fund te pjeses se pare. Eshte ende ne kerkim te formes se tij me te mire.

NGA MINUTA E 45′ GAGLIARDINI ME NOTEN 6,5 – Hyn mire ne ndeshje dhe ben disa rekuperime ne mesin e fushes. Kerkon edhe disa here (me shume sa duhet) golin por nuk ja del. I jep Interit muskuj ne mesfushe. Hyrje pozitive e tij.

BROZOVIC 6,5 – I bezdisur ne menyre te vazhdueshme nga Fofana, ne gjysmeoren e pare eshte me i mbyllur. Por me pas ndihmon Interin gradualisht ne ndertimin e manovres zikalter.

SENSI 7,5 – Ne krahasim me ndeshjet e tjera, eshte me i avancuar me disa metra. Ai vesh fanellen e trekuartistit sot bashke me Politanon.”

“Nderkohe, i jep Interit te gjitha cilesite e tij ne pasime te sakta dhe vrapim. Per pak shenon nje super gol me te djathten, por Muso nuk e lejon.”

“Me pas, shenon me kok edhe pse eshte shume me pak centimetra se mbrojtesi qe e markonte pas nje assisti te Godin. Me te vertete i mrekullueshem: eshte momenti i tij.

ASAMOAH 6 – Kontrollon zonen e tij ne menyre kompakte, limiton tentativat e kundershtareve. Emocionohet ne momentin ku duhet te beje pasimin final. Por luan mire ne pergjithesi.

POLITANO 6,5 – Ben qe Lautaro Martinez te marre fryme dhe luan perkrah boas Lukaku duke sulmuar me vazhdimesi.”

“Ne fillim shtylla dhe me pas Musso e ndalojne ate qe te arrije tek goli. Konfirmohet se luan mjaft mire me Sensin, shok qe tek Sassuolo. Kandidohet edhe ai si nje alternative e vlefshme per sulmin e Interit.

NGA MINUTA E 79 SANCHEZ PA VOTE – Ndeshja e tij e pare u shoqerua me shume duartrokitje ne Meazza. Tregon se ka shume deshire dhe per pak nuk shenon ne debutim.

LUKAKU 5,5 – Shume ne veshtiresi por mbase e ka nje justifikim. Gjate nxemjes ka pasur nje problem ne shpine. Gjigandi belg mbase akuzon ndeshjet e shumta ne kete periudhe pas disa kohesh pa stervitje.”

“Por gjithesesi ai ka vrapuar edhe sot dhe nuk ka ndonje gje per tu shqetesuar. Aspak. Ai mundohet dhe eshte thjesht ceshtje kohe integrimi total.

NGA MINUTA E 54 LAUTARO MARTINEZ ME NOTEN 6,5 – I entuziazmuar nga tripleta me Argjentinen, ne topin e pare qe prek gjuan por ndalohet nga mbrojtesat. Leviz mire, eshte ne forme dhe duket: pason, pret, ben sponden, dhuron dhe gjuan. I mungon vetem goli. Ka deshire.

TRANJERI CONTE 6,5 – Nese luan me 3-5-2 apo me dy trekuartiste, pak ndryshon: Interi i Contes e ka nje identitet ne San Siro dhe stadiumi e duartroket.”

“Ka shume uri dhe organizim. Keto te dyja jane ne krye te filozofise se tij. Skuadra godet ne momentin e duhur. Interi vazhdon hapin e saj me tre piket e radhes.

NOTAT E UDINESES: Musso 6,5; Becao 5,5, De Maio 5, Opoku 5,5; Stryger-Larsen 5,5, Jajalo 5 (dal 70′ Barak 5,5), Walace 6 (dall’81 Mandragora sv), Fofana 6, Sema 5 (dall’81 Pussetto sv); De Paul 4,5, Lasagna 6,5. All. Tudor 5,5.