1,121 views

NOTAT – Sansi magjik. Asamoah duket nje tjeter. Skriniar rikthehet mur!

Nje Inter me shume ulje dhe ngritje sot ne Cagliari por jemi ne te dyten e kampionatit vetem dhe falet gjithcka.

Por zikalterit arriten te fitonin 1-2 edhe pse loja nuk bindi dhe mbase rezultati mund te kishte qene edhe me i thelle nese Interi do te ishte treguar me i qarte perpara portes ne pjesen e dyte.

Nderkohe, le te fillojme menjehere me notat e lojtareve.

HANDANOVIC 6 – I pafajshem tek goli i Joao Pedro sepse ai ishte ne kunder kohe edhe pse nje hedhje ndoshta mund ta bente. Ka kapur pastaj te gjitha topat e larte dhe ka pasuar mire me kembe. Nje ndeshje e mire e tij.

D’AMRBOSIO 6 – Mundet nga Joao Pedro ne rastin e golit te barazimit, por pertej atij rasti ka qene nje ndeshje shume e mire dhe plot me sakrifice per te. Shume vrap dhe pozicionim. Ne fund te lojes nderron edhe pozicion.

RANOCCHIA 6.5 – Zot i zones se tij dhe nje kocke e forte per cdo sulmues te Cagliarit qe tenton te futet ne zone. Shume i sakte me kohe, ja del te fitoje duelet. Mbyll shume mire Simeonen.

SKRINIAR 6 – Ne lojen ne ajer nuk ka rivale dhe nga anet e tij sot nuk mundi te kalonte askush sot. Por ka pak veshtiresi kur del per te ndjekur kundershtarin. Kur rritet tensioni ai rikthehet ne nje mur.

CANDREVA 5,5 – Gjen hapsira njehere apo dy here dhe kroson, por ne krahasim me paraqitjen me Leccen eshte me pak brilant. Vuan ne levizje dhe shpesh here le bosh krahun e tij. Mund te bente me mire.

NGA MINUTA E 79′ GODIN – Nje gabim nga ai dhe Cagliari niset ne kundersulm. Kaq nga ndeshja e tij ku edhe pse pak minuta arriti te bente disa mbyllje te mira.

VECINO 5,5 – Vazhdon te mos jete efikas, vrapon shume por bosh. Nuk gjen pozicionin e tij. Por kur niset me top ne kembe ve ne veshtiresi skuadren kundershtare edhe pse pritet me shume nga ai.

NGA MINUTA e 69′ BARELLA 6 – Hyn mire ne fushe duke nisur golin e aksionit te 2-1. Vrapim dhe sakrifice nga ana e tij ne stadiumin qe e beri te famshem dhe ne menyre te padrejte i dhuroi disa vershellima.

BROZOVIC 6 – Maran pergatit per te nje plan per ta bllokuar dhe e ndalon qe te mendoje kthjellet por ai arrin ta nise Interin disa here. Por kesaj radhe manovrat jane me te pakta dhe me shume horizontale se sa vertikale. Merr edhe nej karton te verdhe por nuk e fik kurre flaken.

SENSI 6 – Ne pjesen e pare me pak brilant por ne te dyten ben mrekulline dhe fiton ate penallti. Edhe kete ndeshje nje pike referimi per Interin: krosimi i tij ben qe Lautaro te gjeje golin dhe me pas me nje levizje alla-Zidane fiton nje penallti. Mos te harrojme edhe traversen eh.

ASAMOAH 6 – Nje performance shume e mire ne te gjithe krahun e tij ku shfrytezoi edhe efektivitetin e vogel te Nandez jashte pozicionit. Dribile sot, krosime dhe kualitet. Nje nga lojtaret me ne formte tek Interi.

MARTINEZ 6,5 – Protagonist tek goli zikalter dhe kerkon gjithmone dialogun me Lukaku ku shpesh here ndalohen nga mbrojtesat. Jo gjithmone efikas ama por lufton per aq kohe sa eshte ne fushe.

NGA MINUTA e 78 POLITANO 6 – Shume i zoti qe te shfrytezoje nisjet nga mbrojtja, por ka dy raste per te shenuar gol. Duhet te jete me preciz perpara portes.

LUKAKU 6 – Leviz shume por jo gjithmone ne kohen e duhur. Shume sponda inteligjente dhe shume i zoti qe te nxjere skuadren ne momentin e nevojes. Pak prezent ne 20 metrat e fundit. Shume i ftohte tek penalltia. Goli i dyte ne dy ndeshje.

TRANJERI CONTE 6,5 – Nje fitore shume e rendesishme ne nje fushe shume te veshtire pas nje pjese te pare jo te mire. Kete here Interi nuk luan mire, por vuan shume dhe ne fund fiton. Duket qe ka forcen mendore per te vuajtur dhe per te fituar. Por duhet punuar shume. Rruga eshte e duhura ama.

CAGLIARI: Olsen 6, Pisacane 5,5 (dal 74′ Castro 5,5), Ceppitelli 6, Klavan 6, Nandez 5,5, Rog 6, Nainggolan 6,5 (dall’85’ Cigarini SV), Ionita 5,5, Pellegrini 6,5, Joao Pedro 6,5, Cerri 5 (dal 46′ Simeone 6). Tranjeri. Maran 6