Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

965 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Perqindjet, merkatoja, tifozet: Thohir dhe Moratti bashke per te miren e Interit!

Perqindjet, merkatoja, tifozet: Thohir dhe Moratti bashke per te miren e Interit!
Andi Prifti

Ky nuk do te jete bordi i fundit me Massimo Moratti-n, por me siguri do jete i fundit pa Erick Thohir. Interi po pergatitet per te kaluar ate qe cilesohet si nje kthese epokale, te pakten per sa i perket futbollit kombetar. 1/3, 2/3, 3/4: pavaresisht perqindjeve, eshte e dukshme qe zhvillimi i shoqerise nga aziatiket do sjelle gjera te reja ne klub.

LOJA E PERBASHKET – Ne fund, eshte ajo qe shpreson vete Moratti, sepse ishte Interi qe e kerkonte me shume Thohir se sa Thohir kerkonte Interin. Duke besuar tek Lazard – banke e specializuar per gjetjen e nje partneri te besueshem per blerje te madhe ose bashkepunime – klubi zikalter ka vendosur te futet ne nje rruge te re.

TE BEHESH TIFOZ – Ne kete kuader te pergjithshem, nuk harrohet lidhja e Morattit me ngjyrat zikalter. “Asgje nuk eshte e pathyeshme“, ka kujtuar dje presidenti i Interit, i cili pas nje kujdesi fillestar filloi te fliste per tratativen me Thohir si asnjehere me pare. Fjale te qarta, qe nese lexohen ne menyren e duhur lene te kuptojne filozofine qe eshte mbrapa hyrjes se Thohir dhe njerezve te tij. “Do te jete nje shoqeri e tille qe ju te dy te jeni bashke. Ai nuk eshte tifoz i Interit? Tifozet behen ne momentin kur ai eshte pergjegjes dhe fillon te kuptoje pergjegjesine e drejtimit te nje skuadre. Njerezit fillojne te kuptojne se çfare duan nga ti dhe ti fillon te kesh pergjiegjesi perpara asaj shoqerie. Gjithashtu, ne do jemi gjithmone aty.Natyrisht per te miren e Interit, qe mbetet prioritet.

PER TE MIREN E INTERIN – Eshte kjo pika me e rendesishme e gjithe diskutimit: e mira e Interit. Dhe si pasoje, e tifozeve te Interit. Moratti u duk si i ri-lindur pas ndeshjes se pare ne kampionat ku zikaltrit bene mire. Zgjedha e Moratti per te marre Mazzarrin si trajner ka bere qe tek tifozet te shfaqen disa hije te se shkuares. “Mendojme se kemi bere diçka te rendesishme ne merkato. Vetem nese vjen nje zgjedhje e shkelqyer do mendojme per gjera te reja.” Dhe vetem ne rast shitjesh.

Jane ditet e fundit te merkatos, ashtu si ditet e fundit qe jemi pa Thohir. Por jo te fundit me Morattin!

 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.