Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

460 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Battistini: “Nuk zgjedh midis Milan dhe Inter. Derby eshte…”

Battistini: “Nuk zgjedh midis Milan dhe Inter. Derby eshte…”
Ardi Deda

Ka folur per mikrofonat e Milannews.it, ish lojtari i Milan dhe i Inter Sergio Battistini i cili ka prezantuar derbin e Madonnina:

Sergio Battistimi, 5 vite tek Milan dhe 4 tek Inter ne karrieren tuaj si lojtar: per ke beni tifo?

“Kur shoh keto ndeshje i shoh me kuriozitet. Me pelqen te shoh se si levizin skuadrat, ndryshimet qe bejne trajneret, nese rrezikojne me shume apo me pak, por nuk mund te them se kam nje preference per njeren ose per tjetren. Jam i afeksionuar me te dy skuadrat dhe kam kaluar vitet te ndryshme si kuqezi si dhe zikalter dhe nuk mund te bej nje zgjedhje”.

Ju besoni vertet qe derby shkon pertej parashikimeve?

“Sigurisht derby eshte nje ndeshje e vecante. Fllihet te flitet per te qe te henen ne gazeta dhe televizione dhe presioni qe lojtari percepton eshte i madh, prandaj mund te ndodhe se ai qe eshte ne forme te mire te gjendet ne veshtiresi. Inter vjen nga nje moment i mire por nese shohi mire, duke perjashtuar humbjen me Romen, Milani ka arritur disa suksese rradhazi. Humbja e te premtes mund te qendroje dhe kush e di nese Seedorf dhe skuadra pavaresisht se jane ne qender te stuhise mund te japin me te miren e tyre. Une besoj tek nje reagim nga ana e tyre”.

Cilat jane derbit qe kujton me kenaqesi te madhe?

“Per fat te keq nuk kam fituar shume derby, duke qene se isha tek Milani kur Inter ishte ne nje moment me te mire dhe tek Inter kur ishte ne nje moment me te mire Milani. Zgjedh sigurisht fitoren 2-1 te kuqezinjve ne 1984, me ate gol te jashtezakonshem me koke te Hateley, duke kercyer me lart se Collovati. Si zikalter zgjedh nje derbi te fituar me nje gol te Nicola Berti”.

 

 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.