Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

2,507 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Celtic-Inter, eshte sfida e katert: Ja precedentet. Kurre nje fitore ne Glasgow ne…

Celtic-Inter, eshte sfida e katert: Ja precedentet. Kurre nje fitore ne Glasgow ne…
Inter Club Staff

Te enjten rikthehet Europa League dhe per Interin jane skocezet e Cetic kundershtaret.

Dy skuadrat do te perballen per here te katert. Celticu i Jock Steine ne 1967 kaloi Interin e Helenio Herreras 2-1 ne finalen e Kupes se Kampioneve. Nderkohe humbja ne finale u hakmorr nga Interi disa vite me vone. Ne gjysmenfinalet e sezonit 1971/72, Interi i Giovanni Invernizzi mund Celtic 5-4 me penallti ne Parkead pas dy barazimesh 0-0.

Per pjesen e mbetur, Celtic nuk fiton prej shtate ndeshjes me nje skuader Italiane dhe ka humbur kater ndeshjet e fundit, nderkohe zikalerit nuk kane fituar kurre ne harkun e 90 minutave ne Glasgow. Tre precedentet e meparshem jane mbyllur me dy barazime dhe dy humbje. Skocezet nuk barazojne ne shtepo prej 15 ndeshjeve ne Europe, nderkohe Interi kete sezon ne Europe eshte i pamposhtur jashte fushe prej kater ndeshjesh.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.