Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

489 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Gazzetta jep lajmin e madh: “Plot 250 milione euro plus ne kasat e Interit: Zhang arrin te marre…”

Gazzetta jep lajmin e madh: “Plot 250 milione euro plus ne kasat e Interit: Zhang arrin te marre…”
Inter Club Staff

Ne shtepine Inter tashme ka nje moment shume me te qete. Kete e tregon sot La Gazzetta dello Sport, e cila tregon se alarmi ka kaluar.

Interi ka paguar cdo gje ne kohen e duhur, brenda dates 31 mars qe ka qene edhe limiti i UEFA-s por edhe i skadencave te tjera.

Keshtu, cdo vemendje kalon ne muajin maj tani, si ne fushen e lojes, por edhe jashte fushes se lojes ku duhen vendosur shume gjera.

Interi nga njera ane eshte afer kampionatit, nderkohe ne nivel pronaresh, mund te kete edhe aksionere te rinj te rendesishem.

Me sa duket ne qender te gjithckaje nuk eshte shitja e maxhorances, sepse qellimi i Suning mbetet ai qe te mbaje timonin.

Ne valle jane 31% strategjik qe eshte ne emrin e Lion Rock: “Ne kete ndeshje te gjate ku po tentohet te arrihet te financimi i aq shume deshiruar, shume jane afruar tek Suning.”

“Shume nga keta te interesuar e kane derguar propozimin e tyre te Goldman Sanchs, banka e zgjedhyr nga Suning si advisor ne divizionin e saj aziatik (dhe qe do te jete e perzgjedhur per tu marre me dosien e rifinancimit te bondit prej 375 milione euro brenda dates se skadences ne 31 dhjetor 2022”, nenvizon La Gazzetta dello Sport.

Me PIF ende nuk eshte afruar asgje edhe per arsye gjeopolitike dhe Fortress eshte ende ne standby, keshtu qe po del ne pah nje skenar i ri.

Nepermjet ketij skenari, ne loje po futen disa investitore amerikan, qe nepermjet nje ose me shume fondeve, jane gati qe te hidhen ne sulm ne momentin e pare.

Keshtu Zhang po siguron 250 milione euro te freskta per Interin. Ose me sakte, te famshmet 250 milione euro qe i duhen zikalterve per rifinancimin.

Objektivi i Zhang nderkohe eshte qe te finalizoje nje operacion qe quhet “hibrid” dhe qe ndertohet me disa instrumenta financiar huaje dhe ne nje pjese equity.

“Gjithcka do te filloje me nje financim dhe me pas, kjo gje do te kalonte ne blerjen perfundimtare te aksioneve te LionRock (31%).”

“Nderkohe, milionat e amerikaneve ne kete moment do te ishin nje oksigjen i forte per Interin per vazhimesine e klubit sa te qetesohen gjerat edhe ne Kine.”

“Por fakti qe Suning beri cdo gje ne menyren e duhur dhe ne kohe tregon shume per qellimet e tyre ne lidhje me Interin.”

“Ata po mundohen me te gjitha mundesite qe te ndertojne nje te ardhme te re per Interin, nje te ardhme te ndritur, e pse jo, gjithcka mund te filloje pikerisht nga data 31 mars.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.