794 views

Nga Zero ne Dhjete – Rigjetja e te pamposhtures, 4 minuta show dhe 6 muajt e kapitenit.

Ardis
  • On 04/11/2013, 15:02

Interi kthehet ne fitore ne transferte, dhe cfare fitore: 3-0 e pakundershtueshme ne fushen e Udinezes ne te cilen jane pare shume gjera pozitive, por gjithashtu jane regjistruar edhe demtime. Te rilexojme ndeshjen si zakonisht me numrat e ndeshjes, Nga Zero ne Dhjete.

ZERO – Golat e pesuar nga Interi ne ndeshjen e djeshme. Nuk ndodhte qe nga ndeshja rekord ne transferte me Sassuolon (7-0).

NJE – Goli i shenuar kunder Udinezes eshte i pari ne kampionat per Ranocchian, tashme ne tabelen e golashenuesve qe ne ndeshjen kunder Citadelles ne Coppa Italia. I spostuar ne te djathte ne treshen mbrojtese, ka performuar shume pozitivisht dhe goli i shenuar nga ai eshte qershia mbi torte.

DY – Pritjet e Handanovic ne te gjithe ndeshjen. Pavaresisht se nuk ishte ne gjendjen e tij me te mire fizike, portieri slloven ka pasur deshire qe te luaje ne fushe dhe koleget e tij i kane kursyer pritjet e jashtezakonshme. Deciziv, ne gjuajtjen e Di Natales qe mund te hapte ndeshjen. Shume i kujdesshem.

TRE – Sulmuesit e lene ne shtepi nga kater te disponueshem: Milito dhe Icardi jane te demtuar, Belfodil po vuan denimin e kartonit te kuq. I disponueshem vetem Palacio qe akoma edhe njehere tregon qe mund tja dale i vetem.

KATER – Minutat qe kaluan nga goli i Palacios tek dyfishimi i rezultatit nga ana e Ranocchias. Nje pjese e pare show e Interit qe nuk i ka lene aspak hapesire Udinese-s, qe kane ndenjur ne efektin e shoku-t nga dominimi zikalter ne te gjithe ndeshjen.

PESE – Minutat qe qe ndajne fundin e ndeshjes te akorduar nga Massa dhe kartonit te verdhe te marre nga Juan Jesus. Nje veprim jo shume i zgjuar nga ana e mbrojtesit qe do ti kushtoje skualifikimin per ndeshjen e ardhshme. Dhe kunder Livornos, me Samuel dhe Ranocchia te demtuar, disponibiliteti i tij do te ishte thelbesor.

GJASHTE – Muajt qe kane kaluar prej aktivizimit te fundit te Zanettit, qe prej asaj ndeshje te mallkuar Palermo-Inter me 28 prill. Qe atehere shume impenjim, shume djerse dhe vendosmeri per tu rikthyer ne fushe. Nuk ka luajtur por serisht eshte ne dispozicion, per me teper nuk kishte asnje dyshim qe do ja dilte mbane.

SHTATE – Golat e Palacios ne 11 ndeshje, 9 duke konsideruar edhe ndeshjet e Coppa Italia. Eshte nje fillim i mbare, nga ana e statistikave, por duke pare karrieren e tij nuk eshte nje mister. Por ai nuk pushon kurre te na surprizoje.

TETE – Si vitet e kaluara nga fitorja e fundit ne Friuli pa pesuar asnje gol. Ishte tetori i 2005 dhe nje gol i Cruz ne pjesen e pare duke i dhene 3 piket zikalterve, dhe prej atehere do te koleksionojne fitore, humbje dhe barazime shume pak ekzaltuese.

NENTE – Si piket qe ndajne Interin nga Roma ne krye, e ndaluar nga Torino mbas 10 fitoresh rresht. Keshtu qe, me mire te shenjestrojme midis te dyjave, Napoli dhe Juventus. Zona e Championsit nuk eshte me e paarritshme.

DHJETE – Muajt e kaluar nga ndeshja e fundit Udinese-Inter, kulmi i ofendimeve ndaj Jonathan (gabon ne realizim e golit me porte bosh). Sot eshte benjamini i tifozerise zikalter dhe Interi ka dominuar jashte shtepise, keto jane shenja te ndryshimit te koherave… Gjithmone 10 muaj me pare Samuel del nga fusha i demtuar.