Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

4,309 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Fair Play Financiar: Inter, mungon pengesa e fundit me pas gjithcka do te mbaroje!

Fair Play Financiar: Inter, mungon pengesa e fundit me pas gjithcka do te mbaroje!
Inter Club Staff

Klubet italiane e ne vecanti Interi po i bejne mire detyrat e parashikuara nga CFCB (sigel qe tregon organin e kontrollit financiar per klubet e Uefas).

Zikalterit, ne fakt, kane ende dy jave kohe per te hyre plotesisht ne parametrat e parashikuara nga UEFA. Interi ka bere me dije se ka arritur qe ti permbahet pjeses me te madhe te objektivave financiare te vendosur (me sakte reduktimit te deficitit: duke qendruar ne vetem 30 milione euro per periudhen fiskale 2016), por ne apel nuk mungon as barazimi i bilancit i cili duhet te arrihet ne fundin e ketij muaji. Gjeja pozitivie eshte zhdukja e bordhit prej 110 milione euro qe ishte prezent ne momentin kur u nenshkrua marreveshja me Uefan. Nese Interi nuk do arrije te barazoje bilancin, klubi do vazhdoje qe ti permbahet denimeve te Uefeas si per ato financiare po edhe per ato kushtezuese sportive qe parashikohen keshtu: numer i limituar lojtaresh, ne merkato te mos shpenzohet me shume se sa fitohet, si dhe probleme me kupat europiane ku zikalterit do te jene te detyruar te lene perseri shume lojtare jasht nese do te kualifikohen vitin qe vjen. Prandaj merkato me e nxehte per momentin e Interit eshte ajo qe po zhvillon me Uefan qe ta kape daten 1 korrik ne rregull, sepse merkato e lojtareve pret dhe do te jete nje nga me te rendesishmet e sezoneve te fundit.

(Corriere dello Sport)

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.
Tags