Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

661 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Thohir urdheron: “Inter, nje stadium i ri!”. Ndryshimi eshte i sigurt. Milan…

Thohir urdheron: “Inter, nje stadium i ri!”. Ndryshimi eshte i sigurt. Milan…
Bujar Berishaj

Vjen direkt nga Gazzetta dello Sport nje lajm qe do t’i pelqej tifozeve zikalter: Erick Thohir ka vendosur qe te ndertoj nje stadium te ri per Interin. Koha nuk do te jete e shkurter, por eshte siguria e krijuar qe ndryshimi eshte i sugjeruar nga manjati indonezian, i inspiruar edhe nga koleg romanist James Pallotta.

Urdheri i domosdoshem eshte pjeserisht i koheve te fundit: “Dua nje shtepi te re per Interin”, ka theksuar e perditshmja milaneze duke i dhene presje  keshtu inputit te numrit nje zikalter. Nje stadium ne pronesi ose ristilimi i Meazzas: duhet kuptuar edhe levizjet e Milanit dhe pikerisht per kete Fassone do te takoj se shpejti Barbara Berlusconin (klubi rossonero eshte ende i pavendosur se cfare te bej per impiantin).

PLANI I MUNDSHEM – Gazeta shpjegon: “Skenari me i mundshem do perfshinte nje bashkjetese te re rossonerazzure. Por nje nje Meazza te restauruar. Nje impiant qe do reduktohej ne 55 mije vende (nga me shume se 70 mije sa ka tani), me nje salle te modeleve te vendeve tjera evropiane. Paralelisht, do te krijonte te gjitha strukturat qe do i lejonin tifozeve qe te gezojne plotesisht diten kur te jene ne stadium, duke shpenzuar: dyqane, restorante, hapesira te ndryshme, zone mikpritje, qendra komerciale. Per tu verifikuar nese cdo gje do te dal nga brenda stadiumit ose ne zona tjera (akoma ne pronesi te Snai). Zgjidhje, kjo e fundit, qe mund te kushtoj me shtrenjte.”

NDERKOHE CHAMPIONSI – Pa punet e nevojshem invazive, ne muajt e ardhshem impianti i San Siros do te modernizohet ne vixhilje te finales se Champions League ne 2016. Intervenime qe nuk bezdisin tifozet e Interit dhe te Milanit, por do lejoj Meazzan qe t’i pershtatet standarteve te kerkuara nga UEFA , ne vecanti sa i perket sherbimeve. Interi ne kete kuptim, do kontribuoj per punet e vogla, ne pritje qe te kuptoj si te veproj per hapin vendimtar.

KATER SKENARE – La Gazzetta dello Sport, pastaj, thekson kater skenaret perfundimtar te cilet Thohir dhe dirigjenca duhet te zgjedhin. “Inter dhe Milan qe transformojne San Siron ne nje stadium modern brenda 2018; zikalterit qe cojne perpara vetem planin e rikonstruktimit; projekti i nje stadiumi te ri te Interit, ne ish-zonen Expo nese shpenzimet per zonen Rho bien, ose ne nje toke private; Inter dhe Milan qe konstruktojne nje impiant te ri se bashku. Skenar i veshtire per tu imagjinuar sepse do krijonte nje krize politike, me komunen qe do perfundonte me San Siron bosh dhe terrenin Expo te pa dedikuar me asnje impiant te ri. Me pak fjale nje skenar akoma per tu percaktuar. Por me nje siguri. Brenda pak vitesh Inter do te kete nje shtepi te re”, lexohet.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.