Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

594 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Zanetti, Cambiasso, Samuel: ndalesa e fundit

Zanetti, Cambiasso, Samuel: ndalesa e fundit
Ardi Deda

Samuel shenon gol, Inter-Sasuolo 1-0. Regjia e Cambiasso, kur eshte ne gjendje te mire vendi ne formacion eshte i tiji. Interi i Walter Mazzarri kerkon udhezime nga e tashmja dhe e nesermja e tij, sot e di mire qe ka nevoje per 3 argjentinasit e tij te vjeter te medhenj, dhe eshte nje nevoje e vertete. Por eshte gjithashtu e mundshme, nese jo e sigurte, qe ne qershor per te tre te vij terheqja nga projekti Inter. Kjo per motive te ndryshme.

Samuel, 36 vjec, i ka deklaruar tashme lamtumiren e mundshme Interit. Mund te terhiqet fare nga futbolli, ose mund te kerkoje nje alternative tjeter. Per jave, eshte folur per te dhe per kalimin e tij te Fiorentina, mundesi qe deshtoi. Ka thene te tijen, per argumentin-Inter: mbas 10 viteve te ngjarjeve  te medha, erdhi momenti per tu terhequr. Jo pa dhene akoma kontribut vendimtar, si ajo e te dieles mbrema ne San Siro kunder Sassuolos. Interi, nderkohe ka firmosur  me zevendesuesin e tij: eshte Vidic, nga Manchester United.

Zanetti 41 vjec, eshte rikthyer pas nje demtimi te rende, duke kaluar te gjitha pengasat e medha dhe sensacionale. Prej nje muaji qendron ne pankine, Mazzari mendon drejt se ardhmes sic eshte e drejte, dhe per sezonin e ardhshem drejtimet e mundshme per kapitenin jane dy, ose ndoshta vetem nje: terheqja nga futbolli i luajtur dhe fillimi i nje karriere te re si drejtues. Ne paktin Moratti-Thohir kemi nje “karrige” te rezervuar per Zanettin.

Cambiasso, 34 vjec, mund te ndjeke rrugen e Samuel dhe Zanetti, sidomos te ketij te fundit nese heq dore nga futbolli i luajtur. Cambiasso nuk ka qellim, sot per sot, te lere Interin. Pro kjo mund te behet zgjedhja e tij, nese ngjarjet do te merrnim nje zhvillim te vrullshem thelbesor ne nivel teknik ne shtepine zikalter, duke mbyllur keshtu perfundimisht epoken e tripletes.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.
Tags