Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

939 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Icardi dhe Botta i te rinjve: Mazzarri vlereson. Milito dhe Hernanes ne dyshim.

Icardi dhe Botta i te rinjve: Mazzarri vlereson. Milito dhe Hernanes ne dyshim.
Ardis
  • On 12/02/2014, 14:47

Mbas Sassuolos, Interi mund dhe duhet te ndjeke rrugen e rritjes qe sapo ka filluar. E tille eshte gjendja qe po e rimarrin veten, por ndeshja e ‘Franchi-t’ vjen si nje lloj udhekryqi i sezonit: riniset perfundimisht per te ngritur shancet europiane ose te biesh serish ne ate gjendje krize qe ka karakterizuar vitin e zikalterve? Firenze do te jape pergjigjen. Me Hernanes dhe Milito akoma per tu vleresuar, Mazzarri nderkohe mendon per te gjitha mundesite e formacionit.

ICARDI DHE BOTTA – Nuk eshte per tu perjashtuar nje impenjim qe nga minuta e pare e nje nga dy te rinjte talente zikalter, mbi te gjitha ne rast se nuk ja dalin dot te jene te gatshem Milito dhe Hernanes. Shume veshtire qe ish sulmuesi Sampdorias mund ta nise titullar, por nje aktivizim i tij gjate ndeshjes mund te ishte nje zgjidhje, mbi te gjitha kur ndeshja nuk do te jete ne favor te Interit. Maurito eshte gati, mund te jete nje arme me shume per Walter Mazzarrin. Botta nderkohe eshte talenti argjentinas qe publiku zikalter e kerkon fuqishem. Jane pelqyer te gjitha paraqitjet dhe perballjet e lojtarit te vitlindjes ’90 te San Juan, ai nuk ka frike te drejtoje Interin qe nga minuta e pare. Mund te jete kjo koha e duhur, mbi te gjitha ne rast se Mazzarri do te hiqte dore nga Neo Profeti zikalter.

ME MILITON DHE HERNANES – Ne rast se rekuperohen, Mazzarri do te kishte shume zgjidhje per hedhur ne fushe kunder Vincenzo Montella. Ne kete rast do te jete pikerisht ish tekniku i Napolit dhe i Regginas, ai qe do te vleresoje asetet me te mira: ne rastin e dy sulmuesve, do te jete balotazh Milito-Icardi: me mire nje ‘Principe’ qe vuan per te rimarre kuroren apo nje Icardi gati per te shperthyer? Nuk mund te perjashtosh asgje, gjithsesi zgjidhja me dyshen trekuartiste, Me Botta-n dhe Guarin mbrapa Trenza Palacios, me Militon te akomoduar ne pankine, nuk eshte akoma ne 100%. Hernanes, ne kete rast, do te qendronte ne vendin e duhur ne mesfushe.

PA IL PRINCIPE DHE PROFETIN – Me prezencen qe nga minuta e pare e Botta-s, me nje modul taktik (3-4-2-1 ose 3-5-2) qe do te varet nga pozicioni i Guaros se rigjetur. Me Icardin si asin nen menge, e lehte te parashikosh ne kete rast nje dyshe sulmi Botta-Palacio, me Guarin mbrapa rrezes se aksionit, duke zene nje nga tre vendet ne mesfushe. Kjo e fundit mund te jete skenari me i mundshem, per te mos rrezikuar balancat, Taider dhe Kuzmanovic nuk duhet te lihen shume vetem.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.