Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

5,011 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

FPF, ja sanksionet qe rrezikon Interi ne rast se deshton deri ne 30 qershor: rrezik i madh bllokimi total i merkatos!

FPF, ja sanksionet qe rrezikon Interi ne rast se deshton deri ne 30 qershor: rrezik i madh bllokimi total i merkatos!
Inter Club Staff

Te sistemohen problemet qe kane te bejne me Fair Play Financiar dhe te zgjidhen nje here e pergjithmone duart e Suning qe nuk pret gje tjeter vecese te ndertoje nje Inter te madh. Zikalterit po jetojne dite te rendesishme, kjo sepse fundi i qershorit eshte afer dhe sanksionet e UEFA-s jane prapa porte. Por cfare rrezikon vertete Interi ne rast se nuk do arrije te kapi objektivat e vendosura nga organi me i larte i futbollit europian? Kete shpojegim na e jep Corriere della Sera:

“Interi i ri duhet te prese edhe pak perpara se te lind, sepse me pare duhet te rregullohen llogarite e trashiguara nga drejtuesit e vjeter. Grupi i Suning eshte i detyruar qe te fluturoje pa shpejtesi, kjo per faj te Fair Play Financiar te Uefas te firmosur nga presidenti Erick Thohir. Detyrimi per te futur ne bilanc 30 milione euro brenda 30 qershorit per te evituar pikerisht keto denime ne rast se nuk arrihet: nje gjobe e majme, bllokim total i merkatos, perjashtimin nga kupat europiane (kur zikalterit te rikthehen: ne kete rast nje kualifikim ne Champions sezonin qe vjen do te behej nul). Nga sot mungojne 8 dite nga 30 qershori, dita e fundit per mbylljen e bilancit. UEFA ne te kaluaren ka denuar klube nga gjysma e europes per kete ceshtje, e te kujtojme se nje nga klubet e denuara ka qene pikerisht Interi kur u denua me nje gjobe dhe me reduktim te listes ne Europa League. Ne 26 qershor eshte caktuar mbledhja e CDA se Interit. Ne Milano tashme eshte rikthyer Liu Jun, ndersa pronari i Suning, Jindong Zhang do te lidhet direkt nga Kina. Interi eshte pak a shume si nje banke e pasur ne keto momente me nje kasaforte plot me para por qe mund te hapet vetem pas dates 01 Korrik.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.