Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

3,280 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter, ka filluar casting per playmaker-in: nga Borja Valero te Keita, ja gjashte kandidatet

Inter, ka filluar casting per playmaker-in: nga Borja Valero te Keita, ja gjashte kandidatet
Inter Club Staff

Ne shtepine Inter kane filluar zyrtarisht casting per te gjetur playmaker-in i cili do te luaje perkrah Gagliardinit qe te vere ne levizje ingranazhet e 4-2-3-1 te Luciano Spalletit. Ata qe jane ne gare sipas Gazzetta dello Sport jane plot gjashte, e te gjithe kane cilesi te vecanta, kosto dhe benefite te ndryshme. Ja detajet per secilin:

BORJA VALERO – Spanjolli pelqehet shume nga Sabatini dhe Spalleti, i cili e ka kerkuar qe ne Gushtin e kerkuar tek Roma nese kjo e fundit do te ishte kualifikuar ne Champions. Ai ka nje kontrate ne skadence ne 2019 dhe mer dy milione euro ne sezon, por mund te largohet per 7 milione euro.

KEITA – Me pak i njohur eshte ai, por eshte nje nga elementet me joshes se Liepzig qe ka shkelqyer kete vit ne Gjermani. Guneiani pelqen shume te luaje ne prapavije por di edhe te shenoje e ndertoje: jo me kot ka shenuar 8 goal dhe ka dhene 8 assist kete sezon. Kosto e tij eshte rreth 25-30 milione euro.

KRYCHOWIAK – 27 vjecari i kombetares Polake i cili luan me PSG, vjen nga nje sezon me vetem 11 prezenca ne kampionat per faj te nje demtimi ne gju qe e beri te humbase dhe nje vend titullari. Ka kontraten ne skadence ne vitin 2021, por ka nje rroge jashte normales per kasat zikalter: ai mer plot 6,7 milione euro ne sezon.

LUIZ GUSTAVO – Objektiv i vjeter zikalter, 29 vjecari brazilian ka nje eksperience teper te madhe me Brazilin dhe Wolfsburg. Rroga e larte prej 4,8 milione eurosh nuk ka shume rendesi kur shikon koston: ai mund te kushtoje rreth 10-15 milione euro duke pare qe eshte ne skadence kontrate per nje vit.

MATUIDI – Drejtori Sporiv zikalter, Ausilio, ka bere nje sondazh per 30 vjecarin e PSG me Raiolen te premten e kaluar. Mosha dhe kontrata ne skadence per nje vit mund te ule koston e kartonit, por edhe ai ne Paris – nga ku do te largohej pa problem – mer nje rroge te frikshme: 9 milione euro.

STROOTMAN – 27 vjecari hollandez do te ishte profili ideal per Spalletin, i cili ne sezonin e shkuar ka besur shume tek ai tek Roma. Problemi eshte se Strootman sapo ka rinovuar me Romen – ndaj te cileve ka edhe nje borxh te madh moral – deri ne 2022, me nje rroge prej 3,5 milione eurosh ne sezon. Por e vertete eshte qe ne kontrate ai ka gjithashtu nje klauzole prej 45 milione eurosh.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.