Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

2,345 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Rishikim, Inter-Milan: Mancini drejt 4-2-3-1? Hernanes titullar, Shaqiri dhe Kovacic gjithashtu? Icardi dëshiron…

Rishikim, Inter-Milan: Mancini drejt 4-2-3-1? Hernanes titullar, Shaqiri dhe Kovacic gjithashtu? Icardi dëshiron…
Rinor Sopaj

Derbi. Mjafton kjo fjalë që ta tregoj rëndësinë e kësaj ndeshjeje. Nuk do të jetë derbi më i madh lokal, me dy skuadra të mëdha, por qëndron nderi dhe jo vetëm. Inter dhe Milan kanë akoma mundësi edhe pse minimale për ta kapur Evropën.


TAKTIKA
Mancini po përballet me mungesën e Guarin dhe Brozovic të cilët e kanë lënë të “gjymtuar” repartin e mesfushës. Pa dy titullarët, trajneri duhet t’i përdorë vyrtytet e tij. Pikëpyetja e parë: të vazhdohet me rombin apo të ndërrohet rreshtimi? Mund të jetë një hipotezë një ndryshim i rreshtimit në mbrojtje me tre mbrojtës apo 4-2-3-1. Gjithcka është e mundur. Është e sigurt, Hernanes do të jetë përsëri titullar pas ndeshjes së bukur që e zhvilloi kundër Veronas. Në rritje mundësitë për Kovacic, që mund t’ia filloj ndeshjes në krah të Medel në një rreshtim eventual prej 4-2-3-1. Pas Icardit, në ndërkohë, Shaqiri në të djathtë, Hernanes në qendër dhe Palacio në të majtë.

KUNDËRSHTARËT – Ndryshe nga Mancini, Inzaghi mund të buzëqesh. Ka lojtarë me bollëk në cdo repart në shtëpinë rosonere, duke i parë edhe rekuperimet e fundit. Jashtë mbeten vetëm ata të cilët tashmë kanë një kohë të gjatë jashtë fushave. Do të jetë përsëri 4-3-3, rreshtim nga i cili ish-sulmuesi nuk heq dorë. Në sulm me siguri përsëri do të heq dorë nga një sulmues pykë, kështu pritet që Destro dhe Pazzini ta fillojnë nga stoli. Në mesin e fushës, do të jenë De Jon, Poli dhe Van Ginkel. Në dyshim Diego Lopez: në rast mungese, hapësirë për Abbiatin.

RREZIQET – Menez do të jetë i mbikëqyruri special. Me lëvizjet dhe kualitetin e tij është një nga ato profilet që mund ta fus në vështirësi mbrojtjen e brishtë zikaltër. Mirëpo vëmendje të lartë edhe për Hondan, e mbi të gjithë, për Bonaventuran, njëri që Interit i ka shkaktuar shumë dëme kur luante për Atalantan.

KU TË GODITET – Njejtë si mbrojtja e Mancinit, edhe e Inzaghit lë shumë për të dëshiruar. Edhe pse me mbulimin e tre mesfushorëve, në fakt, rosonerët vazhdojnë të vuajnë cdo ndeshje, duke e dërguar Diego Lopezin në nivele të jashtëzakonshme. Mund të sulmohen shumë lehtë edhe me topin në tokë, edhe pse shpejtësia e katërshes nuk është bazike. E meta më e madhe e skuadrës së Inzaghit qëndron përqendrimi: kur mungon, rreziku është aty.

SYTË TEK…Icardi. Maurito është duke e kërkuar golin e tij të parë kundër Milanit. Me një Palacio i cili më në fund ka arritur në nivelet e tij, numri 9 zikaltër po përfiton, i cili ka pasur vazhdueshmëri mjaft të mirë edhe kur bashkëlojtari i tij argjentinas po “flinte”. Sonte do të jetë thelbësore mbështetja e tek sulmuesit, sidomos, tek aftësia për gol e ish-lojtarit të Sampdorias. Në ndeshje të mëdha janë sulmuesit e mëdhenj ata të cilët e bëjnë diferencën: Mancini shpreson që sot do të jetë nata e sulmuesve të tij.

FORMACIONET E MUNDSHME:

INTER (4-2-3-1): Handanovic; D’Ambrosio, Ranocchia, Vidic, Juan Jesus; Kovacic, Medel; Shaqiri, Hernanes, Palacio; Icardi.
Në stol: Carrizo, Andreolli, Felipe, Santon, Donkor, Nagatomo, Gnoukouri, Obi, Palazzi, Podolski, Bonazzoli, Puscas.
Trajner: Mancini.
Të skualifikuar: Guarin (1), Brozovic (1).
Jo në dispozicion: Jonathan, Dodò, Campagnaro, Kuzmanovic.

MILAN (4-3-3): Diego Lopez; Abate, Paletta, Mexes, Antonelli; Poli, De Jong, Van Ginkel; Honda, Menez, Bonaventura.
Në stol: Abbiati, Donnarumma, Bonera, Rami, Alex, Zapata, De Sciglio, Mastalli, Suso, Cerci, Destro, Pazzini.
Trajner: Inzaghi.
Të skualifikuar: Asnjë.
Jo në dispozicion: Montolivo, El Shaarawy, Mastour, Essien, Agazzi, Zapata.

GJYQTAR: Banti.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.