Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

1,319 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

-7 dite deri sa te hapet merkato. Prioritet eshte nje sulmues, por problemet…

-7 dite deri sa te hapet merkato. Prioritet eshte nje sulmues, por problemet…
Xhorxh Gellci

Mungojne edhe 7 dite dhe pastaj… merkato! Me fillimin e vitit te ri, fillon edhe e ashtuquajtura “merkato e riparimit”, ku skuadrat, pervec se mundohen te permiresojne organiken, provojne te perforcohen duke kerkuar lojtare te pershtatshem me nevojat e grupit.

Merkatoja e Interit, per shembull, eshte nje nga ato qe mund te jene shume decizive per vazhdimin e sezonit. Thohir ka bere te qarta linjat qe do te ndiqen dhe duket se investimet e medha, nese do te kete, do te shtyhen per ne qershor. Pra me pare duhet te shitet per te krijuar te ardhura per te bere blerje, ne menyre qe kasat e shoqerise te mos shkojne ne bilanc negativ.

Emri ne gojen e te gjitheve, ai qe duket sikur do sakrifikohet, eshte Fredy Guarin. Por ne oret e fundit jane shtuar ndjeshem mundesite qe te qendroje ne Milano. Lojtari tjeter ne gojen e te gjitheve eshte Andrea Ranocchia, por ne kete rast do te kerkohej nje zgjidhje jashte Italise, sepse nuk duhet qe te forcohet nje konkurrent direkt. Pavaresisht kesaj, ngelet gjithmone aktual problemi qe zikalterit kane nevoje urgjente per lojtare qe te ndihmojne strukturen e lojes te Mazzarrit.

Duke analizuar repartet e ndryshme, ne pamje te pare, nuk ka ugjence per sa i perket numrit te lojtareve, por kualitetit dhe moshes. Ne sulm, per shembull, blerjet e reja po integrohen dhe nuk kane dhene akoma pergjigjet teknike te nevojshme per te qene te besueshem, qofte per probleme fizike (Icardi), qofte per mungese eksperience (Belfodil). Per me teper nese konsiderohet demtimi i Milito, sulmi zikalter eshte i gjithi mbi shpatullat e Palacio. Pra sulmuesi duhet te jete prioriteti, duke mos harruar mesfushen qe ka nevoje per ide te reja, por te shisnim Guarin per te marre dike me vlere te njejte, do ja vlente?

Po nese do mbanim Guarin dhe ti shtonim dhe Nainggolan? Do ishte komplet nje histori ndryshe. Pergjigjen do e marrim brenda janarit, te vetedijshem se ka shume vend per permiresim.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.