Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

110Inter

110 dite deri ne 110 vjetorin e Interit te shoqeruara me 110 histori zikalter.

#110Inter – Fanella zikaltër si lëkurë të dytë

12/12/2017, 17:41 |

“E ndjej fanellën zikaltër sikur të ishte lëkura ime e dytë”. Një fjali që përmbledh gjithçka, fjali që faktikisht pak njerëz mund ta thonë, por vetëm njëri mund ta thotë pa e veshur ndonjëherë atë fanellë. Sepse Luciano … Read More

#110Inter – Një dashuri e trazuar

11/12/2017, 17:31 |

Do i duhej të ikte dhe të vinte katër herë, duke shënuar dhe duke fituar pak, por pastaj u rikthye për herë të pestë dhe dukej sikur ishte rradha e duhur. Marrëdhënia midis Aldo Serena-s dhe Interit është … Read More

#110 Inter – Une qendroj ne fushe

09/12/2017, 16:54 |

“Mister, futboll luhet me kembe, dhembet nuk duhen. Une qendroj ne fushe”. Ai qe foli eshte Diego Pablo Simeone. Ndersa tranjeri ne fjale quhej Gigi Simoni dhe sapo ka bere ate qe cdo person me qellim te mire … Read More

#110Inter – Kalle, antiheroi midis perlave dhe arit

08/12/2017, 16:43 |

I bukur dhe i mallkuar, estetikisht i bukur por qe binte ndesh me cinizmin e te menduarit vetem per rezutat. Nëse historia e Interit do ishte një roman, roli i antiheroit padyshim që do I takonte Karl-Heinz Rummenigge, … Read More

#110Inter – Aristide Guarnieri, Stoperi Elegant dhe Xhentëllmen…

07/12/2017, 16:41 |

“Kalos kai agathos”, “I pashëm dhe I zoti”, kjo është formula e përdorur në poezitë e eposit grek për të përshkruar heronjtë. Një formulë që i përshtatet më së miri edhe Aristide Guarnerit, i cili ka emrin grek, … Read More

#110Inter – Gjeniu

06/12/2017, 16:37 |

Thuhet se Aleksandri i Madh e pa historinë e tij të pasqyruar në mitin e Akilit dhe se “Charlesi XII” i Suedisë e pa të pasqyruar të tijën pikërisht në atë të Aleksandrit. Zlatan Ibrahimoviç, si sundimtari suedez … Read More

110Inter – E majta e zotit

05/12/2017, 15:59 |

Ne 12 maj te 1965 ne stadiumin e San Siros po luhej nje ndeshbje qe duhet te fitohej dhe nje gjysemfinale qe duhej permbysur: Liverpool kishte fituar 3-1 ndeshjen e pare dhe Interit te Helenio Herreres i duhej … Read More

110Inter – Perandori qe pushtoi Milanon

04/12/2017, 18:33 |

Ishte 14 gushti 2001 ne Santiago Bernabeut. Ne fushe po mbaronte nje nga shume miqesoret lodhese, edhe pse me prestigj, te veres perpara kampionatit. Rezultati ndermjet Real Madrid dhe Interit ishte i ndalur 1-1, kur pese minuta nga … Read More

#110Inter – Kapësi i ëndrrave

03/12/2017, 15:20 |

Është vetëm mesnatë, por euforia është tashmë në kupë të qiellit, dhe është pikërisht një nga ato netë të cilat nuk mund të të shpëtojnë pa u festuar. Julio duket i lodhur por e gjen fuqinë për te … Read More

110Inter – San Francesco ben mrekullira

02/12/2017, 11:03 |

Michelangelo Rampulla, ne nje Atalanta-Cremonese. Massimo Taibi, ne nje Reggina-Udinese. E Francesco Toldo, ne nje Inter-Juventus. Keta jane tre portieret italiane qe sot per sot, kane arritur dicka te paimagjinueshme per numrat nje: te shenojne nje gol dhe … Read More

110Inter – Nje gol unik

01/12/2017, 12:47 |

Të shënosh golin vendimtar për Scudetton, në vitin në të cilin Milan bie për herë të parë në Serie B. E nëse e bën këtë, hyn direkt, jo vetëm në historinë e Interit, por mbi të gjitha në … Read More

110 Inter – Nje tjeter menyre e te parit te futbollit

30/11/2017, 12:03 |

Annibale Frossi ka pasur kaq shume jete sa nese do te tentohej te xhirohej nje film per te, ose te shkruhej nje liber, do te ishte me patjeter i reduktuar. Nga pasioni per futbollin te cilin ja fshehu … Read More

110Inter – Sulmuesi part-time

29/11/2017, 12:43 |

Derby i 11 marsit 2007 nis keq per Interin: Milan kalon ne avantazh me nje gol te ishit Ronaldo dhe porta e kuqezinjve duket e kycur. Julio Cruz e pa pjesen e pare nga pankina. Jo dicka e … Read More

#110Inter – Dy jetët e Njeriut Merimangë

28/11/2017, 12:13 |

Fanellën zikaltër e veshi 473 herë: për herë të parë në 1982 dhe për herë të fundit në lot, në një mbrëmje pranvere të vitit 1994, finalja fituese e Kupës UEFA. Ndërsa uniformën e postierit e ka veshur disa herë. … Read More